ALİM'DEN İDDİALARA YANIT GECİKMEDİ

kategorisinde, 06 Ekim 2021 Çarşamba 10:05 tarihinde yayınlandı 544 defa okundu
ALİM'DEN İDDİALARA YANIT GECİKMEDİ
ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, ÇAYKUR’un özel sektöre kilogramı 18-19 liraya çay sattığı iddialarını yalanladı. Alim, 2021 yılında özel sektöre 27,50 lira + KDV'den çay sattıklarını daha sonra bu fiyatı 28,30 lira + KDV'ye çıkardıklarını kaydetti.

ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, ÇAYKUR'un özel sektöre kuru çay satışı yapmasıyla üreticiden daha fazla yaş çay alımının sağlandığı ve üreticilerin ÇAYKUR'a daha fazla çay satışında bulunarak daha fazla gelir elde ettiklerini vurguladı.Genel Müdür Alim, yaptığı açıklamada, şunları kaydetti: "Bazı kesimler tarafından ÇAYKUR'un özel sektöre kuru çay satışı yapmasından dolayı fabrikaların üreticilerden yaş çay almadığı yönünde algı oluşturulmaya çalışılıyor. Küçük büyük 150-160 özel sektör çay fabrikası var. Biz bunların 4'üne çay sattık. Diğerleri neden almıyor? Sadece özel sektör değil, üretici isterse, her kim isterse belirlenen fiyatlardan herkese çay satıyoruz, satacağız. Satmak zorundayız, depoları bitireceğiz ve üreticiden çay alacağız. Biz geçen sene 20 bin ton civarında dışarı (özel sektöre) çay satmamış olsaydık üreticiden çay alma şansımız olmayacaktı. Her neresinden bakarsanız bakın bu satış üretici için karlı bir işlemdir. Üreticiden biz 150 hatta 200 bin ton fazla çay almamış olsaydık, bu çay özel sektöre gidecekti. Yine üretici mağdur olacaktı. Kuru çay satışı ile özel sektörden 150-200 bin ton fazla yaş çay aldık. Bunu 3,87'den aldık. Üreticinin her türlü mağduriyetini gidermek için elimizi taşın altına koyduk ama maalesef bazıları kim oldukları belli, onların derdi üretici değil, üreticiyi memnun etmek değil, kafalarını karıştırmak için çalışıyorlar. Bu işin üretimini yapan kişiler ÇAYKUR'un ne yapmak istediğini çok net biliyor."

ÇAYKUR'UN ÖZEL SEKTÖRE PAKETSİZ DÖKME  (ÇUVAL ÇAY) KURU ÇAY SATIŞ FİYATLARI

Özel sektör çay fabrikalarına satılan kuru çayın fiyatına da ilişkin bilgi veren Alim, şunları kaydetti: "Çay satışlarında kilogramının 18-19 liraya yapıldığı söyleniyor. Faturaları gelip görsünler. 2018 yılının sonunda kilogramını 20,40 liradan artı KDV'den sattık. 2018 yılında satılan çay ile 2021 ortasında satılan çay aynı olmaz. Daha sonra 22,40 artı KDV'den, ardından 24,95 lira artı KDV'den sattık. Bu sene 27,50 lira artı KDV'den sattık. Aradan geçen üç ay sonra 28,30 artı KDV'ye çıkardık ve üreticilerin hepsine istedikleri kadar çay vereceğiz. Bunu söylerken üreticiye dökme çay verirseniz kaosa sebebiyet verir veya elinde kalır diye üreticilere 5 kiloluk çaylardan 28,30 artı KDV'den veriyoruz. Hesabı yapıldığında kaça verdiğimiz ortaya çıkıyor. Üreticimiz bizden daha fazla çay istediğinde herkese verdiğimiz gibi üreticimize de veririz. Burada üreticilerimiz mağdur edilmiyor."