Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
DERS haneler özel okul olursa
25 Kasım 2013 Pazartesi 12:59:46
Son zamanların en önemli tartışmasına bir pazarlama akademisyeni olarak müşteri açısından bakmak gerekir diye düşünüyorum.


 Pazarlama literatüründe müşteri deyince; İç müşteriden  dış müşteriye ve potansiyel müşteriden sadık müşteriye kadar geniş bir yelpaze söz konusudur. Bu tartışmadaki asli iç müşteri unsuru öğretmenlerdir ama daha önemlisi dış müşteri yada halk diliyle esas “müşteri” dediğimiz kesim öğrencilerdir.

                Şimdi esas unsur olarak öğrenciler ve aileleri açısından olayı inceleyim. Eğer dershaneler özel okul olursa ne olur:

1.       Maddi açıdan veliler daha rahat eder. Çünkü şimdi birçok veli okula ayrı dershaneye ayrı masraf yapıyor. Dershaneler kalkarsa masrafları tek kaleme iner.

 

2.       Öğrencilerin çalışma verimliliği artar. Çünkü fen ve Anadolu liseleri hariç pek çok lisede özellikle dershaneye gidenlerin büyük bir kısmı okulu ciddiye almayıp sadece dershaneyi ciddiye alıyor. Bu sebeple okuldaki verimlilik çok düşük kalıyor. Bu durum sadece okula gidip dershaneye gidemeyenlere de olumsuz yansıyor çünkü okulu ciddiye almayan dershane öğrencilerinin okuldaki bu tavrı dershaneye gidemeyenlerin olumsuz yönde etkilenmesine sebep oluyor.

 

3.       Devlet okullarındaki verimlik artar. Çünkü son rakamlara göre fen ve Anadolu liselerinde dershaneye gitme oranı %90 ların üzerinde düz liselerde yüzde 70 in üzerinde bu rakamlar her ne kadar lise3, lise2 ve lise1 lerde büyük oranda düşse de bu şu anlama geliyor ki liselerde ortalama olarak büyük bir çoğunluk hem okula hem dershaneye gidiyor. Şimdi düşünün basit bir hesapla dershaneler okula dönünce her öğrenci ya dershaneye yada okulu tercih edecek bu durumda bu rakamlara göre bütün okullardaki (ilk öğretim dahil)öğrenci sayıları azalacak öğrencinin azalması da doğal olarak devlet okullarında bile kolej ortamında ders yapma imkanına sebep olacak.

 

4.       Özellikle pek çok kişinin diline pelesenk olan öğrencilere yarış atı benzetmesine sebep olan durum ortadan kalkacak. Çünkü öğrenci hafta içi okul hafta sonu dershane kovalamacasından kurtulacak. Kendine de vakit ayırabilecek.

 

5.       Bence en önemli madde öğrenciler artık “hele bir lise bitsin seneye tekrar iyi bir dershaneye gidip sıkı çalışacağım” cümleleri söylemek yerine “şimdiden iyi çalışmalıyım” cümlelerini tercih edecek.

 

6.       İyi yetişmiş dershane öğretmenleri sadece hangi soru nasıl en kısa sürede çözülür yerine dersleri de verimli bir şekilde anlatma imkânı bulması öğrencilere olumlu yansıyacak.

 

7.       Dershaneye gidecek durumu olmayan öğrenciler “sınava hazırlanmaya üç sıfır geriden başlıyoruz” olumsuz psikolojisi yaşamayacak.       

Bu faydaları daha fazla uzatabilirim ama sadece örnekler artacak anlamaya niyeti olan ve olaya objektif bakanlar zaten anladı ama kendi düşünme yetisinden yoksun olup ta ezbere yaşayanlar zaten anlamayacak onların yerine başkaları düşünüyor diye herhalde zahmet edipte zekâlarını düşünme eylemi için kullanmıyorlar.

                Şimdi öğrencilere saydığımız ve saymadığımız tüm bu faydalarından sonra (kaldı ki bir bu kadar faydalı maddeyi iç müşteri olan öğretmenlere de sayarım) tamamen duygusal(!) Sebeplerle dershanelerin kapanmasına karşı çıkmak hele ki bunu nerdeyse hükümeti düşürmeye sebep olacak mecralara çekmeye çalışmak kime ne fayda sağlar buna bakmak lazım.

                Her doğru her yerde söylenmediği için yazıyı bu noktada keselim yazacak çok şey var ama burada kalemin ucu kırıldı. 

 Şunu unutmayalım nasıl ki ticarette altın kuraldır.  “müşteri kraldır” işte eğitimdeki kralda öğrencidir.

 

Bu Yazi 2161 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
@Adınız Soyadınız
17 Aralık 2013 Salı 11:52:20
kalemine sağlık hocam.konuyu çok güzel anlatmışsınız.tebrikler.
  YORUM DEVAMI
» YOLSUZLUK OLMUŞSA 20 Ocak 2014 Pazartesi 10:25:04
» BAŞBAKANIN AĞZINA SAĞLIK 30 Ekim 2013 Çarşamba 11:33:33
» BU LEKEYİ TEMİZLEMEDEN OLİMPİYAT ALMAK HAYAL 22 Eylül 2013 Pazar 15:57:30
» KURUNUN YANINDA YAŞI DA YAKMAK 15 Eylül 2013 Pazar 15:35:09
» Savaş Ve Pazarlama 03 Eylül 2013 Salı 16:50:51
» Lojmanlar Böyle Satılmamalı 26 Ağustos 2013 Pazartesi 13:12:31
» Daha Etkili Demokrasi 20 Ağustos 2013 Salı 15:49:43
» BU OYUNA GELMEYELİM 12 Temmuz 2013 Cuma 16:52:40
» Dudaktan Kalbe inmeyen Demokrasi ve Mısır ihtilali 08 Temmuz 2013 Pazartesi 13:57:57
» Eğitim sistemine öncelik verilmeli 01 Temmuz 2013 Pazartesi 18:26:18
» ANA DİLİ iLE EĞİTİM 26 Haziran 2013 Çarşamba 12:09:35
» GEZİ PARKI OLAYLARI İLE İLGİLİ 26 Haziran 2013 Çarşamba 12:04:53
WWW.VIRAHABER.COM.TR Anasayfam Yap |
Rize Medya Hizmetleri
Bize Ulaşın | Kunye | Reklam | RSS
Tel: (0464) 223 34 74 pbx
Rizedeyiz Bilgi İşlem