Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Savaş Ve Pazarlama
03 Eylül 2013 Salı 16:50:51


  Son günlerin en önemli beklentisi,  Suriye vurulacak mı? …
Bir sorunun cevabını biliyorsanız size çok kolay gelir bilmiyorsanız çok zor. "Hoca bu sınavda çok zor sordu"  yada  "hoca bu sınavda çok kolay sordu." Cümlelerini çevrenizden çok dinlemiş yada bizde dile getirmişizdir.  Aslında derse iyi çalışmışsanız genelde sorular kolay, çalışmamışsanız zor gelir.
Şimdi gelelim bizim dersimize ne kadar çalıştığımıza; Amerika Vietnam`a çıkartma yapmadan önce tamamına yakını özel olan Amerika`daki silah fabrikaları öyle üretim yapmışlardaki fabrikalarda bombaları koyacak yer kalmamıştı. Sonra nemi oldu yeni seçilen Amerikan başkanı Kenedi (Kennedy) barış yanlısı bir başkan çıktı ve geri çekilme kararı aldı. Bu durumda silah fabrikaları iflasın eşiğine geldiler. Ortada bir üretim vardı ama artık Pazar ortadan kalkmıştı. Ürettikleri mal peynir ekmek değildi ki pazarda satsınlar. Ayrıca bizim çok sonraları öğrendiğimiz önce tüketicinin istek ve ihtiyaçlarını öğren sonra ona göre üretim yap işini onlar o zamanlar uyguluyordu.  Ama sen satış yapmak üzereyken tüketicinin ihtiyaçları değişirse geriye bir tek iş kalıyordu yapacak. 
Tekrar tüketicinin ihtiyaçlarının değişmesine sebep olmak. Yani Pazar için savaşın çıkması sağlamak gerekiyordu. Çünkü yapılan üretim savaş için yapılmıştı ve küçük çaplı ülke içi isyanlar ve terör gruplarına satışlar fabrikaları kurtarmazdı.
Sonra ne mi olmuştu.  Amerikan başkanı Kenedi öldürüldü yerine geçen başkan yardımcısı hemen saldırı kararı aldı ve o silah fabrikaları iflasın eşiğinden bir anda 300 milyar dolarlık bir satışa ulaştılar.
Benzer senaryoyu 11 eylül sonrasında gördük.  Amerikan füze okulunu gelmiş geçmiş en yüksek not ortalaması ile birinci bitiren emekli albay sayın M. Necati Özfatura bir yazısında 12 eylül sabahı günde 3 vardiya üretim yapan silah fabrikalarının artık bahçelerinde bile bomba koyacak yerleri kalmadığını belirttikten sonra Irak`ın vurulacağı zamanı yaklaşık 1 hafta öncesinden nokta atışı tahmin edebilmişti. Sayın büyüğüm Mustafa abi emekli bir albay ben ise bir pazarlama akademisyeniyim dolayısıyla bu olaya şöyle bakarım üretim yapmak için hammadde lazım profesyonel bir şirket satamayacağı ürünün hammaddesini deposunda tutmaz hatta hiç okul okumamış biri bile bunu bilir. Demek ki silah fabrikaları 12 Eylül sabahı üretime başlayacak hammaddeleri hazırlamışlardı. Acaba neden? Belki de fabrika sahibi rüyasında 11 Eylülde bir olay olacağını ve kısa süre sonra bu olayın Irak`ın başına patlayacağını ve bu patlama için bomba gerekeceğini görmüştür. Aynı günlerde dünyanın en büyük zincir mağazası olan Volmart`ın  (Wall mart) bayrak satış rakamları zamanın en önemli gelecek tahmincisi kabul edilen Samuel H. Tarafından kitabında verilmiş ve bu rakamlara dayanarak 11 Eylül saldırılarının Amerikan milliyetçiliğinin artmasına sebep olduğu ve Amerika`nın işine yaradığı vurgusu yapılıyordu. Kendisinin zincir mağazası Volmart`a ait olduğunu söylediği rakamlardan bir kaçını verelim.
11 Eylül ikiz kulelerin vurulduğu gün akşama kadar satış miktarı 114 bin adet. Bir sonraki gün 250 bin adet yani iki günlük satış 364 bin. Kitapta normal bir günde yani bir önceki yıl 11 Eylül gününün satış miktarını da vermiş zihnimde kalan yaklaşık 10 bin adetti 2 günlük için 20 bin adet yapar. Şimdi dünyanın en büyük zincir mağazası dedik yani muhtemelen profesyonel bir yönetim vardır. Kaldı ki zincir mağazaları bilirsiniz vızır vızır ürün gelir yani mümkün mertebe sıfıra yakın stokla çalışılır. Çünkü ürünün stokta bulundurma maliyeti alt kalemleriyle birlikte hayli kabarıktır. Tabiki birde yok satma maliyeti vardır. Bu sebeple emniyet stoğu tutulur ama emniyet stoğu normalde sürümü fazla olmayan bir mal için yaklaşık 20 kat değildir. Yani bu durumda muhtemelen Volmart`ın  sahibi de eğer deposunda o kadar Amerikan bayrağını ogün için hazır etmişse Amerika`da önemli bir olay olacağını ve bu olay sonucunda Amerikan milliyetçiliğinin artacağını rüyasında görmüş olabilir mi? 
Bu kadar pazarlama bilgisinden sonra sadede gelelim. EĞER SURİYE VURULMAZSA YANİ BOMBALAR KULLANILMAZSA SİZ DÜŞÜNÜN BU BOMBALARIN NEREYE ATILACAĞINI. Yeni bir Pazar bulmak bu tür ürünler için kolay değildir.
Bu arada işin reklam boyutu var oraya hiç girmedik. Yani yeni üretilen silahların kullanımının potansiyel müşterilere satışını kolaylaştırma amacı ile gerçek sahada kullanımlarının gösterilmesi. Birde silaha sahip olan devletlerin reklamı var. Eğer biraz kitap karıştırırsanız 2. Dünya savaşında Amerika`nın bulduğu atom bombasını kullanabilmek için nasıl bir ilmi siyaset yaptığını okuyabilirsiniz.
Hala hazırda devletlerin gücü sahip oldukları askeri güçle ölçülüyor. Bu nedenle bu savaşlar reklam için çok önemlidir.          
Bu Yazi 1983 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
» YOLSUZLUK OLMUŞSA 20 Ocak 2014 Pazartesi 10:25:04
» DERS haneler özel okul olursa 25 Kasım 2013 Pazartesi 12:59:46
» BAŞBAKANIN AĞZINA SAĞLIK 30 Ekim 2013 Çarşamba 11:33:33
» BU LEKEYİ TEMİZLEMEDEN OLİMPİYAT ALMAK HAYAL 22 Eylül 2013 Pazar 15:57:30
» KURUNUN YANINDA YAŞI DA YAKMAK 15 Eylül 2013 Pazar 15:35:09
» Lojmanlar Böyle Satılmamalı 26 Ağustos 2013 Pazartesi 13:12:31
» Daha Etkili Demokrasi 20 Ağustos 2013 Salı 15:49:43
» BU OYUNA GELMEYELİM 12 Temmuz 2013 Cuma 16:52:40
» Dudaktan Kalbe inmeyen Demokrasi ve Mısır ihtilali 08 Temmuz 2013 Pazartesi 13:57:57
» Eğitim sistemine öncelik verilmeli 01 Temmuz 2013 Pazartesi 18:26:18
» ANA DİLİ iLE EĞİTİM 26 Haziran 2013 Çarşamba 12:09:35
» GEZİ PARKI OLAYLARI İLE İLGİLİ 26 Haziran 2013 Çarşamba 12:04:53
WWW.VIRAHABER.COM.TR Anasayfam Yap |
Rize Medya Hizmetleri
Bize Ulaşın | Kunye | Reklam | RSS
Tel: (0464) 223 34 74 pbx
Rizedeyiz Bilgi İşlem