Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Rize Marka Şehir Olabilir Mi? -IV
01 Şubat 2013 Cuma 11:09:39
Çocukluktan kalma bir takıntıdır çoğumuz için marka. Seksenlerin sonu doksanların başında çocuk olan herkes için marka, eksikliği hissedilir ve toplum içinde hemen sivrilir nitelikteydi.
Çocukluktan kalma bir takıntıdır çoğumuz için marka. Seksenlerin sonu doksanların başında çocuk olan herkes için marka, eksikliği hissedilir ve toplum içinde hemen sivrilir nitelikteydi.

İmitasyon ve yan sanayinin bugünlerdeki gibi yaygın olmadığı o yıllarda, zenginlik ile yoksulluk çizgileri net olarak fark edilirdi. Marka, özellikle kılık kıyafette kendini belli eder ve söz konusu sınıf ayrımı kolaylıkla yapılabilirdi. Artık her şeyin sahtesinin bulunabildiği dünyamızda genel manada kimin zengin kimin yoksul olduğunu kılık kıyafetine bakarak anlayamazsınız. Öyle ki alım gücünün yanı sıra dünyanın birçok markasını bizlerin eskiden beri uğrak yeri olan pazarlarda bulabilirsiniz.

Sahi veya sahte, herkesin hayatına giren markalar, o hayatın gerçekliğinde artık ekonomik bir sembol yahut gösterge değil. Öyle bir toplum ve dünyadayız asgari ücrete çalışan kredi kartı zenginlerimiz var bizim. “Limitleri zorlamak” reklam sloganı olmaktan çıkmış, yaşadığımız sosyal çevrede herkesin hayat felsefesi haline gelmiş gibi. Çocukluk yıllarımda çok duyduğum, şimdilerde fıkra başlığı olan,  “Ayağını yorganına göre uzat” anlayışı o eski toplumsal bilişini yitirmiş gibi.

Tüm bu konulardan, ortak paydamız Rize’nin yükselişi için ihtiyaca binaen talep edilir olan niteliklere uzanmak istiyorum. Bugün, özellikle Rize için adı çokça konuşulan AVM yani, alışveriş merkezine, bir bakıma günümüz dünyasının pazarlarına yönelik marka fikrini seslendireceğim.

Geçtiğimiz cumartesi günü Dedeman otelde akşam saatlerinde bir yemekli toplantı ile gerçekleştirilen Müstakil Sanayici ve İş Adamları Rize Şubesi 10. Genel Kurul’unda AVM konusuna ilişkin Rize Milletvekili Hasan Karal’dan çok önemli bir açıklama geldi.

Rize Yatırım AŞ’yi kast ederek bir AVM için ithal güçlere gerek olmadığını, pekala Rize’de yaşayan tüccarın bir araya gelerek böyle bir projeyi istedikleri yerde ve şekilde hayata geçirebileceklerini, siyaset kurumunun görevleri gereği bu işin önündeki engellerin kaldırılması için gerekli çalışmaları yapıp destek verileceğini söyleyen Karal, bu konuşmasıyla Rize’de göz önünde yaşanmayan yeni bir süreci mi işaret ediyor?

Bu zamana kadar atılması beklenen ama türlü bahaneler ile geciktirilen adımlar sonrasında söz konusu ihtiyaçlar için öz kaynakların harekete geçmesinin gerekli olduğunu bu konuşmadan çıkarabiliyoruz.

AVM için kurulacak birliktelikler ve atılacak adımlar bir yana, bu durum içindeki garipliğe dikkat çekmek istiyorum. Ülkemizin ve dünyanın genelinde yerel unsurları ve işletmeleri tehdit ettiği gerekçesi ile kabul görmeyen AVM, belki de dünyada bir ilk olacak şekilde, Rize’de esnaf ve tüccar tarafından talep ediliyor.

Özellikle hafta sonları yarı yarıya düşen ticari hareketliliğin sebebi olarak Trabzon’daki alışveriş merkezinin görülmesi, aynı zamanda şehrin kurulduğu iki cadde üzerinde dükkan kiralarının astronomik rakamlara çıkması, yeni bir Pazar anlayışı, bütünlük ve çeşitli fırsatları nedeniyle AVM Rize esnafına çok cazip görünmekte. Kuşkusuz, komplike yapısı ile tüketici tarafından tercih edilecektir ancak Rize’nin ekonomik potansiyeli, bir AVM’yi canlı tutacak nitelikte midir?

Rize esnafının AVM talebini iyi değerlendirmesi, özellikle hizmet sektörü başta olmak üzere Rize’de faaliyet gösteren birçok işyerinin ticari canlılığı şehirde tutacak bir anlayışla hareket etmesi gerekiyor. Bu anlayış müşteri ilişkilerinden esnaf sorumluluklarına, vergi ödemesinden istihdam potansiyeline kadar birden fazla başlıkta yeniliğe ihtiyaç duymaktadır.

Bunun yanında AVM’lerin sahip olduğu nitelikli eğlence ve dinlence alanları da Rize’nin büyük bir eksikliği olarak göze çarpıyor.

AVM konusunda bir başka önemli hususta yer konusudur. Rize gibi arazi problemi olan illerde bulunan düze araziler çok önemlidir öyle ki bazen arazilerin değerleri üzerine kurulan yapılardan fazladır. Eski stat yeri de Rize için çok önemli bir yerdir. Ayrıca diğer şehirlerdeki örnekleri baz alındığında şehrin dışında bir noktada kurulan AVM hem ticari hem sosyal olarak daha faydalı ve gelişime açık bir yapıda olur. Söz konusu stat üzerine yapılacak bir AVM hem saklı kalacak hem trafik sorununa sebep olacak hem de etrafındaki merkezi ticareti öldürecek. Bu nedenlerden dolayı şehrin dışında dolmuş mesafesinde bir alan seçilmesi en yararlı olanı olarak gözüküyor.

Bu bağlamda AVM süjesine yönelik türetilen akıl yürütmelerin birçoğu gerçekleşme ihtimali bir yana yanlıca sorgulama babında önemli noktalara vurgu yapmaktadır. Ticaret erbabımızın, yalnızca AVM konusuna odaklanmak dışında mevcut sistemin işleyişine dair de reformlara ihtiyacının olduğunu görmesi gerekir.

Son olarak şehrin birlik ve beraberlik içinde böyle bir organizasyonu gerçekleştirmeleri bir yana düşünmeleri, hayal etmeleri ve sahiplenmeleri bile şehrin marka değerini yükseltecektir.

Şehrin marka hallerinin peşinden koşmaya devam ederken şehir için atılacak adımların koca çukurlara düşmeden ilerlemesini veya atılan adımın ardında koca çukurlar kalmamasını diliyorum.

Bu Yazi 4279 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
» Mesele Algıda Gizli 23 Ocak 2013 Çarşamba 16:53:11
» Nereye Gidiyoruz? 23 Ocak 2013 Çarşamba 16:52:15
» Malı Marka Eden Ehliyettir 23 Ocak 2013 Çarşamba 16:47:11
» Rize Marka Yolunda Hayalden Hedefe Yürüyor 23 Ocak 2013 Çarşamba 16:45:23
» Rize Marka Şehir Olabilir Mi? -III 23 Ocak 2013 Çarşamba 16:44:42
» Rize Marka Şehir Olabilir Mi? -II 23 Ocak 2013 Çarşamba 16:44:01
» Rize Marka Şehir Olabilir Mi? I 23 Ocak 2013 Çarşamba 16:37:15
WWW.VIRAHABER.COM.TR Anasayfam Yap |
Rize Medya Hizmetleri
Bize Ulaşın | Kunye | Reklam | RSS
Tel: (0464) 223 34 74 pbx
Rizedeyiz Bilgi İşlem