Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Dudaktan Kalbe inmeyen Demokrasi ve Mısır ihtilali
08 Temmuz 2013 Pazartesi 13:57:57


Demokrasi fazla dayanmadı Mısırda çünkü demokratik kurumsallaşma olmadan demokrasi hazmedilemiyor. İhtilali görünürde yapanlar yıllık GSMH `nın dörtte birinden fazlasını ellerinde bulunduranlar bu pastanın azalma ihtimali ciddi bir şekilde hissedilince yada azalacağı başkaları tarafından kendilerine söylenince (ki bunlar ihtilalin arkasındaki ülke ve sermayedarlar) ihtilal kaçınılmaz oldu. Bunlar için demokrasi "bizim düşüncemizde olanlar kazanırsa iyidir. Aksi takdirde değil"   Mısır`da böyle düşünenleri hor görmemek  lazım çünkü demokrasi tarihleri daha birinci yılını tamamlarken ihtilal oldu. Düşünün bizdeki 60 küsür yıllık demokrasi tarihine ve Avrupa`daki (ortalamayı söylersek) bizden daha eski demokrasi geçmişine rağmen hala "demokrasi anlayışları dudaktan kalbe inmeyenler var. Öyle ki bunların Avrupa`daki  sözde demokratları Mısır ihtilali karşısında ;

 -"ne oldu anlamadık"

 - "aman fazla adam öldürmeyin"

 -"fazla sivil ölmesin"

gibi ihtilali desdekler sözler söyleyerek aslında demokratlıklarının sadece dudaklarında olduğunu kalben böyle bir şeye inanmadıklarını ortaya koydular.

Bizdekilerde onlardan aşşağı kalmaz.

"demokrasi sadece seçim kazanmakla olmaz"

 "aldığın oya güvenmemek lazım sonun Menderes gibi olabilir"

 "seni polismi koruyacak bak Mursinin başına neler geldi"

Söylemleri  ile başbakanımıza "aba altından sopa gösterme" çalışmaları (bunlar başbakana ancak oy kazandırmaya sebep olur. Artık yapıcı muhalefet olayına ağırlık verilse ülke için çok daha iyi olacak gibi gözüküyor)  genelde demokrasiyi içine sindiremeyen "dudak demokratlarına" ait. Bazıları da demokrat olduklarını zaten söylemeden açıkça niyetlerini ortaya koyup ihtilal istiyorlar. Ülkemizde olacak bir ihtilalin artık koşulsuz olarak vatanın bölünmesine sebep olacağını göremeyenler yada … Mısır`a tekrar dönelim  İhtilal hükümetinin ilk icraatını duyduk; Filistin`in dünyaya açılan Mısır sınırındaki nefes alma kapısını kapatmış. Böylece ihtilalin arkasındaki kişilerde belli olmaya başladı. Tıpkı bizdeki bazı taksim eylemcilerin 3.köprü, havalimanı ve kanal istanbul`u istemezuk demeleriyle arkalarındakilerin belli olması gibi…  

Peki şimdi Mısırda ne olacak? Muhtemeldir ki Mursi yanlıları kolay kolay geri adım atmayacak Müslüman kardeşler ağırlığı olan bir cemaat ama ihtilali yapanlarda arkalarına aldıkları dış destekle çok sert çıkabilir ve maalesef ölü sayısı gittikçe artabilir. Ancak bu noktada ordu içinde belki rütbe olarak çok yükselememiş aradaki bazı mursi yanlısı kendini gizleyen subayların bazı astlarıyla birlikte Mursiye destek vermesi ihtilal hükümetinin sonunu getirebilir. Çünkü hiçbir ihtilal hükümeti %52 lik bir halk kesiminin sokakta belli bir süre eylem yapmasına dayanamaz. Hele ki kendisi bir taraftan kan kaybediyorsa.  Bizdeki eski bir ihtilalcinin ihtilalden yıllar sonraki bir sözünü hiç unutmam (ismini vermeyelim reklam olmasın) "en büyük korkumuz halkın sokağa dökülerek ihtilale karşı çıkması ve demokrasiyi savunması idi"

İşte mısırda sokağa dökülen demokrasi yanlısı halk ihtilalin önüne geçebilir. Burda en önemli husus ihtilale sebep olan ve bizdeki taksime benzer şekilde bir kısmı saf olan ama aslında kazın ayağı öyle olmayan ve o olaylar için bazı kişilere milyonlarca dolar dağıtılan ve ihtilali kutlayan karşıt grubun ne olacağıdır.  Muhtemeldir ki ihtilal hükümeti bunları el altından destekleyecek ama bu destek  Mısır`ın iç savaşa sürüklenmesine sebep olabilir.

Bu Yazi 2072 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
@cemil alpğaydın
08 Temmuz 2013 Pazartesi 21:46:40
düşünceleriniz güzel hocam
  YORUM DEVAMI
» YOLSUZLUK OLMUŞSA 20 Ocak 2014 Pazartesi 10:25:04
» DERS haneler özel okul olursa 25 Kasım 2013 Pazartesi 12:59:46
» BAŞBAKANIN AĞZINA SAĞLIK 30 Ekim 2013 Çarşamba 11:33:33
» BU LEKEYİ TEMİZLEMEDEN OLİMPİYAT ALMAK HAYAL 22 Eylül 2013 Pazar 15:57:30
» KURUNUN YANINDA YAŞI DA YAKMAK 15 Eylül 2013 Pazar 15:35:09
» Savaş Ve Pazarlama 03 Eylül 2013 Salı 16:50:51
» Lojmanlar Böyle Satılmamalı 26 Ağustos 2013 Pazartesi 13:12:31
» Daha Etkili Demokrasi 20 Ağustos 2013 Salı 15:49:43
» BU OYUNA GELMEYELİM 12 Temmuz 2013 Cuma 16:52:40
» Eğitim sistemine öncelik verilmeli 01 Temmuz 2013 Pazartesi 18:26:18
» ANA DİLİ iLE EĞİTİM 26 Haziran 2013 Çarşamba 12:09:35
» GEZİ PARKI OLAYLARI İLE İLGİLİ 26 Haziran 2013 Çarşamba 12:04:53
WWW.VIRAHABER.COM.TR Anasayfam Yap |
Rize Medya Hizmetleri
Bize Ulaşın | Kunye | Reklam | RSS
Tel: (0464) 223 34 74 pbx
Rizedeyiz Bilgi İşlem