Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Daha Etkili Demokrasi
20 Ağustos 2013 Salı 15:49:43


  Seçimler yaklaşıyor açık oy gizli tasnif olmamasına rağmen şimdiden seçim yaygarası koparıp başarısızlıklarını şimdiden öngörüp seçimde oy çalınacak demeye başlayanlar var. Sebebi çok basit  başarısızlıklarına şimdiden kılıf bulmak ( yada daha kötüsü ortalığı karıştırıp iç huzuru bozmaya çalışmak ki buna vatan hainliği diyenler var) bu seçim sisteminde bunu yapmaları normal çünkü koltukları sağlam neden çünkü seçmen aday seçemiyor sadece parti seçiyor. Düşünün bir kere ister yerel seçim olsun ister genel seçim olsun, seçmen olarak yaptığımız şey partiye yada partinin seçtiği bir adaya oy vermek yani genel seçimlerde direk partiye oy veriyoruz yerel seçimlerde ise parti başlığı altında ama yine partinin belirlediği adaya oy veriyoruz. Peki bu seçim sisteminin zararları nelerdir.  Önemli maddeleri sıralayacak olursak
1. sırf adayı beğenmediği için sempati duyduğu partiye oy vermemektense sandığa gitmeyen potansiyel seçmenler sebebiyle seçimlere katılım oranlarının düşmesi
2. ister yerel seçim olsun ister genel seçimde olsun adayların sevilmemesinden dolayı demokrasiye olan inançların azalması (bu gezi eylemlerinin dayanak bahanelerinin birinin en önemli unsuru ki bu husus ayrıca önemli)
3. özellikle yerel seçimlerde bazen de genel seçimlerde sırf bölgedeki seçimi kaybetme korkusu sebebi ile bazı partilerin aslında güven duymadıkları kişileri aday göstermek zorunda kalmaları. Bu durumun pek çok seçmen tarafından bilinmesi demokrasinin zedelenmesine sonuçta aynı zamanda seçime katılım oranlarının düşmesine sebep oluyor.
4. Bazı kişilerin bazı eski bürokratlar tavsiyesi ile (geçen genel seçimlerden hatırlayın)birazda zorlama ile bazı partilerin listelerine girmeleri hem demokrasinin zedelenmesine hem de seçmenlerin küstürülmesine sebep oluyor. 
5. Aday belirleme sürecinde kimin ne kadar kontenjanı var tartışmalarının hem parti içi kamplaşmalara sebep olması hem de demokrasiye olan inancın zedelenmesine ve seçime katılma oranının düşmesine sebep olması.
6. seçilen kişilerin millet tarafından değil de parti içi unsurlar özellikle parti başkanı tarafından seçildiği düşüncesi ki büyük oranda doğru bu sebeple belediye seçimlerinde bile "şu parti ceket koysa kazanır" deyimi söylenir olmuştur. Bu durumun en önemli zararı parti içi muhalefetin oluşmamasına sebep olması ve tabiki demokrasi anlaşıyışının zarar görmesi ve seçmenin küstürülmesi sonucuna sebep olmasıdır.
7. özellikle genel seçimlerde yerini garanti gören adayların rehavetine yerini imkansız gören adayların küsmesine sebep olması.
Bu maddeleri çok daha fazla arttırabiliriz ama ne bu yazıya ne de birkaç yazıya sığar bu zararların hepsi sonuçta bir şekilde ülkemize olumsuz yansıyor. 
Son olarak mevcut seçim sisteminin maddeler haricinde yazmak istediğim en önemli zarar ise gerçekten iyi yetişmiş kalifiye bazı kişilerin sırf bu seçim sistemi yüzünden siyasetten uzak durmaları ve sonuçta iyi yetişmiş beyinlerden ülkemizin faydalanamaması bence en sebep olunan en önemli zarardır. 
Peki tüm bunlara karşı en mantıklı seçim nasıl olmalı. Öncelikle şunu söyleyeyim önereceğim seçim sisteminin de zararlı yanları söylenebilir (araba ulaşım için iyi bir araç ama çevrenin kirlenmesine sebep oluyor) ama bu sistemden çok daha iyidir. Evet şimdi çok kısa olarak en azından yukarıda saydığım bütün sıkıntıların ortadan kalkmasına sebep olacak seçim sistemi önerimi söylüyorum.
İster yerel seçim olsun ister genel seçim olsun her seçimde her parti bölgedeki seçilecek aday sayısından daha fazla aday gösterecek (genel seçimlerde en az 5 katı yerel seçimlerde en az 15 katı aday) seçmen önce partiye oy verecek sonrada partinin ismi altında yer alan adaylardan birini seçecek örneğin belediye seçiminde 1 kişi belediye başkanı seçilecek o zaman her parti her bölgeden 15 aday gösterecek seçmen önce partiye oy verecek sonrada o partinin adaylarından birini seçecek (seçmen eğer partiye oy verdikten sonra o partinin adaylarından birini seçmezse oyu sadece parti oyuna sayılacak). Seçim sonucunda önce parti oyları sayılacak ve hangi partinin kazandığı belirlenecek sonrada kazanan partinin adaylarının oyları sayılacak ve hangi adayın kazandığı belirlenmiş olacak.
Genel seçimlerde de benzer şekilde örneğin 6 milletvekili seçilecek bir bölgeden her parti 30 aday gösterecek seçmen önce partiyi seçecek sonra adayı seçecek seçim sonucunda önce hangi partinin kaç milletvekili kazandığı belirlenecek sonrada o milletvekillerinin kim olduğu adaylara verilen oylarla belli olacak.
Çok kısa olarak özetlediğim bu sistem sayesinde yukarda sıraladığımız ve sıralayamadığımız pek çok sorunun önüne geçilmesine sebep olunabilecek tabi bu arada seçim barajının tamamen kalkması lazım ki potansiyel aday olabilecek ama özellikle parti içinde ileride bize rakip olup bizi koltuğumuzdan etmeye sebep olur mu düşüncesiyle partilere yaklaştırılmayan sevilen kişilerin parti listelerine girmelerinin önü mecburen açılmış olur. Çünkü bu açılımı yapmayan partiler muhtemeldir ki bir seçim sonra tarih olurlar.  
Bu Yazi 2034 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
» YOLSUZLUK OLMUŞSA 20 Ocak 2014 Pazartesi 10:25:04
» DERS haneler özel okul olursa 25 Kasım 2013 Pazartesi 12:59:46
» BAŞBAKANIN AĞZINA SAĞLIK 30 Ekim 2013 Çarşamba 11:33:33
» BU LEKEYİ TEMİZLEMEDEN OLİMPİYAT ALMAK HAYAL 22 Eylül 2013 Pazar 15:57:30
» KURUNUN YANINDA YAŞI DA YAKMAK 15 Eylül 2013 Pazar 15:35:09
» Savaş Ve Pazarlama 03 Eylül 2013 Salı 16:50:51
» Lojmanlar Böyle Satılmamalı 26 Ağustos 2013 Pazartesi 13:12:31
» BU OYUNA GELMEYELİM 12 Temmuz 2013 Cuma 16:52:40
» Dudaktan Kalbe inmeyen Demokrasi ve Mısır ihtilali 08 Temmuz 2013 Pazartesi 13:57:57
» Eğitim sistemine öncelik verilmeli 01 Temmuz 2013 Pazartesi 18:26:18
» ANA DİLİ iLE EĞİTİM 26 Haziran 2013 Çarşamba 12:09:35
» GEZİ PARKI OLAYLARI İLE İLGİLİ 26 Haziran 2013 Çarşamba 12:04:53
WWW.VIRAHABER.COM.TR Anasayfam Yap |
Rize Medya Hizmetleri
Bize Ulaşın | Kunye | Reklam | RSS
Tel: (0464) 223 34 74 pbx
Rizedeyiz Bilgi İşlem