Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
BU OYUNA GELMEYELİM
12 Temmuz 2013 Cuma 16:52:40
Bu günlerde yaşadığımız bazı olayları toplum mühendisliği kitabında yazmıştım. Gerçekten çok tehlikeli olabilecek ve sonunda ülkeyi bir iç savaşa sürükleyebilecek bir yangının çırasını tutuşturmaya çalışanların bu oyununa gelmeyelim.

Önce bu yazıya sebep olan hadiseyi anlatayım; Antalya’da bir otobüs durağında tek başına bekleyen kapalı bir öğretmene sırf kapalı olduğu için önce sözlü sonra fiili saldırıda bulunulmasıdır. Sonuçta toplumumuz sinirlerinin hayli gerilmesine sebep oluyor. Kitapta yazdığım üzere çok kısa zamanda başka bir yerde bu sefer açık bir kadına da sırf açık olduğu için benzer saldırılar düzenlenmesi muhtemeldir. Tabiki normal sağlıklı ve kendine insanım diyen bir kişi Antalya’daki gibi bir saldırıyı yapabilir mi tartışılır. Öyleyse işin arkasında kimler var. Gerçek amaçları ne? (belki de sıradan münferit bir eylem ama bu işin olmasını isteyenler yada destekleyenler bağlamında söylüyoruz.)

Amaç belli ülkenin karışmasına sebep olmak.  Ülkemizdeki tüm terör örgütlerini destekleyen kim varsa muhtemelen işin arkasında o ülkeler var. Taksim olaylarıyla da istedikleri karmaşaya sebep olunamayınca başka bir taktik deniyorlar. Taksimdeki en önemli amaç belliydi. O kalabalığa karşı olan kalabalığı sokağa dökmek ve iki grup içine soktukları  kendi ajanlarını kullanarak tıpkı 12 eylül öncesi olduğu gibi ülkeyi bir iç savaşın eşiğine getirecek ateşin fitilini tutuşturmak.(bunlar ara amaç gerçek amaçlarının ne olduğunu gezi parkı yazımızda anlatmaya çalıştık.) Bunu amaçlarken Anadolu insanı çok kolay gaza gelir bu iş bizi yormaz diye düşündüler ama evdeki hesapları çarşıya uymadı. Para kullanarak organize ettikleri onca eyleme, saldırıya karşı (tekrar masumane bir şekilde eylem yaptıklarını düşünenleri ayrı tutalım) karşı grubu sahaya indiremediler. O zaman karşı grubun değer yargılarının daha çok üstüne gidilmesine karar verildi.

Bizim insanımızın genelde vazgeçilmezleri inanç, namus ve vatandır. Buna inanca saldırıyla başladılar. Önce başı kapalı bir öğretmene saldırıyı seçtiler (eylemi gerçekleştiren kişi belki de hangi amaca hizmet ettiğini bile bilmiyor. Başta da dediğim gibi normal bir insan kafasıyla yapılabilecek bir eylem değil. İşin arkasındakiler esas hedefimiz) amaç böylece sinirlerin gerilmesine sebep olmak. Sırada nelerin olduğu belli; başka bir mekanda bu sefer açık birine saldırı sonra Öbür tarafın başka bir değer yargısına sonra bu tarafın…tabi her seferinde bu olayı yapan karşı taraftan biri gibi algılanmasını sağlamak önemli. Tıpkı 12 eylüldeki sağ sol olaylarının alevlenmesi gibi önce bir tarafdan bazılarını öldürüp suçu diğer tarafa atıyorsun sonra tam tersi… olaylar başladı mı artık mudaheleye gerek kalmıyor.

Artık bu oyunlara gelmemek lazım yapılacaklar belli önlemde basit aslında muhtemel olabilecek olayları önceden kamuoyuna duyurmak ve böyle olayların faillerini hemen tespit edip en ağır cezayla yargılamak öncelikli suçu “ülkenin bölünmez bütünlüğüne saldırıdır”  sanırım savcı isterse gerçek amacı zaten bu olan eylemi bu suçtan yargılayacak davayı açabilir.

Bu arada vatandaşımıza düşen sinirlerimize hakim olmak hiçbir şekilde dolduruşa gelmemektir.  Böyle bir olayla karşılaştığımızda muhtemel linç girişimlerine engel olmaya çalışmak en azından işin içinde olmamak. Onların istediği şey zaten bu yoksa bu olayları organize etmek çok kolay kafası “iyi!” olan bir bağımlıya biraz para verip git şuna saldır demek yeterli ama eğer o bağımlı orda linç edilirse olayın arkasındakiler nasıl tespit edilir. Öyle ki olayı önceden kurgulayıp eylemi gerçekleştirdikten sonra linç girişimini başlatacak olanları bile ayarlamış olabilirler tekrar söylüyorum kimse bu tür olaylarda linç girişimlerinin içinde olmasın hem gerçek faillerin yakalanması hem de ülkedeki huzur ortamı için bu çok önemli.       

Bu Yazi 2493 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
@Ali Köse
14 Ağustos 2013 Çarşamba 17:23:47
Haklısınız yapmamız gereken belli. Gaza gelmemek sukünetle olayları takip etmek. Karşı tarafın kuralı yok. Olabilecek en çirkin şekilde saldırıyorlar..
  YORUM DEVAMI
» YOLSUZLUK OLMUŞSA 20 Ocak 2014 Pazartesi 10:25:04
» DERS haneler özel okul olursa 25 Kasım 2013 Pazartesi 12:59:46
» BAŞBAKANIN AĞZINA SAĞLIK 30 Ekim 2013 Çarşamba 11:33:33
» BU LEKEYİ TEMİZLEMEDEN OLİMPİYAT ALMAK HAYAL 22 Eylül 2013 Pazar 15:57:30
» KURUNUN YANINDA YAŞI DA YAKMAK 15 Eylül 2013 Pazar 15:35:09
» Savaş Ve Pazarlama 03 Eylül 2013 Salı 16:50:51
» Lojmanlar Böyle Satılmamalı 26 Ağustos 2013 Pazartesi 13:12:31
» Daha Etkili Demokrasi 20 Ağustos 2013 Salı 15:49:43
» Dudaktan Kalbe inmeyen Demokrasi ve Mısır ihtilali 08 Temmuz 2013 Pazartesi 13:57:57
» Eğitim sistemine öncelik verilmeli 01 Temmuz 2013 Pazartesi 18:26:18
» ANA DİLİ iLE EĞİTİM 26 Haziran 2013 Çarşamba 12:09:35
» GEZİ PARKI OLAYLARI İLE İLGİLİ 26 Haziran 2013 Çarşamba 12:04:53
WWW.VIRAHABER.COM.TR Anasayfam Yap |
Rize Medya Hizmetleri
Bize Ulaşın | Kunye | Reklam | RSS
Tel: (0464) 223 34 74 pbx
Rizedeyiz Bilgi İşlem