Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
BAŞBAKANIN AĞZINA SAĞLIK
30 Ekim 2013 Çarşamba 11:33:33


 Başbakanımız Ankara’da açılışını yaptığı ve ismi İngilizce olan AVM nin sahiplerine yönelik olarak bir ricada bulundu ve lütfen Türkçe bir isim koyalım dedi. Herkesin kendi anadili ile eğitim görmesini savunan bir kişi olmakla beraber devlet milliyetçiliğine dikkat çeken başbakanımızı ayakta alkışlıyorum umarım AVM sahipleri bu ricaya kulak verirler.   

Bu noktada pek çok kişi şöyle düşünebilir. “ya bırakın bu geri kafalılığı İngilizce dünya dili ne olmuş AVM ismi İngilizce ise bunun ne zararı var.”

Hemen bir soru ile cevap vereyim böyle düşünenlere;

Bana söylermisiniz madem İngilizce dünya dili de neden bırakın bir AVM ismini dünyanın en büyük ve tanınmış gıda zincirlerinden biri olan mc donald’ın ismi bile Japonya’da,  Kore’de, Çin’de, Rusya’da, Fransa’da yada herhangi bir gelişmiş ülkede İngilizce yazılmaz da bizim gibi 3. Dünya ülkelerinde yazılır.

Ya da başka bir soru dünyanın hangi gelişmiş özgür ülkesinin bir siyasetçisi yada bürokratı uluslararası bir organizasyonunda başka bir ülkenin anadili ile konuşur. (sömürü ülkelere lafımız yok ama onlarda bile pek kalmadı.)  Bırakın bir siyasetçi yada bürokratı, hiç unutmuyorum bir Fransız bakan bir toplantıda bir Fransız iş adamı İngilizce konuştuğu sırada müdahale edip;

Bu ne rezalet benim bir iş adamım uluslararası bir toplantıda nasıl başka bir ülkenin dili ile konuşur” diyerek toplantıyı terk etmişti. Bu olay sonrasında Fransa’da ayıplanan iş adamı olmuştu. Bizde ise 2 kelime İngilizce bilen bürokrat yada bir siyasetçi (maalesef çoğu böyle) belki de biraz hava atma gayreti ile başlıyorlar İngilizce konuşmaya. 

Peki, hani senin temsil ettiğin ülke nerede? Eğer bir ülke adına bir görevde bulunuyorsan özellikle kamera karşısında ve toplantılarda buna dikkat etmek zorundasın. O ülkenin resmi dilini konuşmak gerekmez mi?

Özellikle yanımda yabancı ülkeden bir akademisyen varsa ve bulunduğumuz ortamda gelen bir bürokratımız İngilizce konuşmuşsa utancımdan yerin dibine giriyorum. (açıkçası özellikle Japonlar başta olmak üzere pek çok yabancı meslektaşımız da siz ne biçim bir ülkesiniz ne zaman kurtulacaksınız bu İngiliz sömürüsünden dediği zaman cevap verememek daha acı) Bu benim ayıbım değil. Bir bakanımın ya da herhangi bir bürokratımın kameralar karşısına geçip te özentili bir şekilde başka bir ülkenin anadili ile konuşması ile dışarda nasıl dalga geçiliyor bir bilseniz inanamazsınız.

Biraz milliyetçi olalım bu kafatasçılık ve ulusalcılık temelinde bir şey değil bu “devlet milliyetçiliğidir.”   

İşin en komik tarafı da kendine milliyetçi diyen ve konuştuğu zaman mangalda kül bırakmayan. Hatta andımızın kaldırılması ve kürtçe eğitim gibi olaylarda (ki bence ikisi de doğru karar yeri gelirse başka bir yazıda ele alırız) ağzını açıp gözünü kapatan bazı siyasetçi ve bürokratlarımızın da yeri geldiğince kamera önünde İngilizce konuşmaktan kaçınmamaları yada dünyada hiçbir ülkede örneği olmayan bir şekilde bizim ülkemizdeki önde gelen tüm üniversitelerindeki İngiliz dili ile eğitime ses çıkarmamaları nasıl bir çelişkidir. (hemen belirteyim yabancı dil öğrenilmesine karşı değilim. Sadece yabancı dille eğitilmeye karşıyım.)   Bu arkadaşlar milliyetçiyiz diyorlar da sormak lazım ne milliyetçisisiniz? İnsan kuşkulanıyor

Acaba İngiliz milliyetçisi misiniz.

Başladığımız konu ile bitirelim yazımızı,

Yıllarca öğrencilerime dediğim gibi ben herkesin kendi anadili ile eğitim almasını savunurum.  Sen dükkan ismini Türkçe koyduktan sonra talebe göre altına ister İngilizce yaz, ister Kürtçe yaz. İster Arapça yaz. Buna saygı duyarım ama özellikle dükkan sahibi Türk bakıyorsun isim İngilizce. Ben aç kalsam böyle bir lokantadan alışveriş yapmam yada dışarda yatacak olsam para verip böyle bir otelde kalmam. Umarım benim gibi düşünenler çoğalır da biran önce bu özentilikten ve aşağılık duygusundan kurtulup kendi özümüze dönmeye çalışırız.  

Bu Yazi 2186 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
» YOLSUZLUK OLMUŞSA 20 Ocak 2014 Pazartesi 10:25:04
» DERS haneler özel okul olursa 25 Kasım 2013 Pazartesi 12:59:46
» BU LEKEYİ TEMİZLEMEDEN OLİMPİYAT ALMAK HAYAL 22 Eylül 2013 Pazar 15:57:30
» KURUNUN YANINDA YAŞI DA YAKMAK 15 Eylül 2013 Pazar 15:35:09
» Savaş Ve Pazarlama 03 Eylül 2013 Salı 16:50:51
» Lojmanlar Böyle Satılmamalı 26 Ağustos 2013 Pazartesi 13:12:31
» Daha Etkili Demokrasi 20 Ağustos 2013 Salı 15:49:43
» BU OYUNA GELMEYELİM 12 Temmuz 2013 Cuma 16:52:40
» Dudaktan Kalbe inmeyen Demokrasi ve Mısır ihtilali 08 Temmuz 2013 Pazartesi 13:57:57
» Eğitim sistemine öncelik verilmeli 01 Temmuz 2013 Pazartesi 18:26:18
» ANA DİLİ iLE EĞİTİM 26 Haziran 2013 Çarşamba 12:09:35
» GEZİ PARKI OLAYLARI İLE İLGİLİ 26 Haziran 2013 Çarşamba 12:04:53
WWW.VIRAHABER.COM.TR Anasayfam Yap |
Rize Medya Hizmetleri
Bize Ulaşın | Kunye | Reklam | RSS
Tel: (0464) 223 34 74 pbx
Rizedeyiz Bilgi İşlem