Karakter boyutu :
Metni küçült Metni büyüt
Bu Yüzsüzlüğün Belgesidir
21 Şubat 2013 Perşembe 13:34:00 / Rize Haberleri
Rize Dernekleri Federasyonu Başkanı Süleyman Basa, Federasyonda Yolsuzluk Yapıldığına Yönelik Basına Yansıyan İddialara Cevap Verdi


Federasyonun Ankara Valiliğince Denetlendiğini Belirten Basa, Valilikçe Verilen Denetim Belgesini Göstererek “Bu Yüzsüzlüğün ve Yüzsüzlerin Belgesidir” Dedi

          RİDEF Başkanı Süleyman Basa, düzenlediği basın toplantısında konuşmasına “Son dönemde Federasyonumuz ve şahsımla ilgili olarak bazı medya kuruluşlarında asılsız yalan fitne diyebileceğimiz haberler yayınlandı. Biz bunlara bugüne kadar cevap vermemeye çalıştık çünkü Rize kamuoyunu yalan dolanla iftirayla meşgul etmeye hiçbirimizin hakkı yok diye düşündük. İddialar cevap verilebilir nitelikte de değildi.” ifadeleriyle başladı.  

         Süleyman Basa, federasyonun gerekli denetimden geçtiğini belirterek “Bağlı bulunduğumuz Ankara Valiliğinden, bu konular da dikkate alınarak federasyonumuzun hesaplarının incelenmesini talep ettik. Gelen denetimciler federasyonumuzun bütün hesaplarını bütün defterlerini, kayıtlarını, evraklarını tek, tek incelediler ve sonuçta federasyonumuz hesaplarında hiçbir şey bulamamışlardır. Bu konuda bugüne kadar iddiada bulunanları da kendi dernekleri ile aynı uygulamayı yapmaya davet ediyorum. Ayrıca başkanı bulunduğum Rizeliler Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği ile ilgili olarak da aynı talep bağlı bulunduğumuz il dernekler müdürlüğüne yapılmıştır. Sivil Toplum Örgütlerinin hesap vereceği yer, genel kurullardır ve bağlı bulunduğu dernekler dairesidir.” sözleriyle konuşmasını sürdürdü.

          Başkan Basa, elinde Ankara valiliğince hazırlanan, federasyonda yapılan denetim sonrası mevzuata aykırı herhangi bir konunun olmadığını belirten belgeyi göstererek, “Bu belge, maalesef bir ibret belgesi olarak bugüne kadar haksızlığa uğradığımızın bir belgesidir. Biz Ankara’da iyi niyetle çalışan, Rize için çalışan insanların şevkini kırmaya yönelik iktidar hırsıyla yapılan bu çalışmaları sadece kınıyoruz. Ancak belki yanlış yönlendirildiler ve bu noktaya geldi. Ben bir Rizeli olarak bunlara diyecek çok fazla bir şeyim yok. Biz haysiyetimiz ve şerefimiz için yaşayan insanlarız. Bu makamlarda zaten gözümüz yok. Amacımız Rize’ye hizmettir. Bu noktada, haysiyeti olmayanlar için başkalarının haysiyetinin önemi yoktur. Şerefi olmayanlar için başkalarının şerefinin önemi yoktur. Fitne ve iftirayla bir yere gelinemeyeceğini anlamaları lazım. Bunlar bizi yolumuzdan döndüremez.” diye konuştu.

          Olağan genel kurulun mayıs ayında yapılması için federasyon delegelerinden 140 imza toplandığını vurgulayan Basa, “4 Mayıs’ta olağan genel kurul kararı almış bulunmaktayız. Federasyon yönetim kurulu olarak. Ancak bu süreçte illa olağan üstü genel kurul toplayalım şeklinde bir takım talepler vardı. Bunun federasyonumuza ve Rizelilere bir yarar getireceğini düşünmediğimizden yönetim kurulu olarak bize olan başvurunun noter huzurundan gönderilmesini istedik. Ancak noter huzurundan gönderilmeyip mahkemeye başvuruldu. Genel kurula iki ay kala olağanüstü genel kurul toplama gibi saçma bir gerekçe ile üzerimize geliyorlar. Biz genel kurulardan kaçmıyoruz. Genel kurularda hodri meydan diyoruz.” dedi.

 

RİDEF Başka Süleyman Basa, Rize muhabirler derneğinde düzenlediği konuşmasına şöyle devam etti;

           “Ancak federasyonumuza bir yarar getirmeyeceği düşündüğümüz için böyle bir mücadele veriyoruz. İlk mahkemeyi kaybedeceklerini anladıkları için bu taleplerini geri çekmişlerdir. Biz Yargıtay aşamasını devam ettiriyoruz. Çünkü haklılığımız olan bir şeyde yarım kalmasını istemiyoruz. İkinci bir mahkeme ile tekrar üzerine gitmişlerdir. İkinci mahkeme bir ön karar vermiştir. Bu kararında olağanüstü genel kurulun yapılmasını istemektedir. 3 kişilik olağanüstü genel kurul toplama heyeti kurulmuştur. Kayyum diye bir şey söz konusu değildir. Yönetim kurulu olarak görevimizin başındayız. Hukuk mahkemeleri kanununun 366. Maddesine  bu kararın uygulanabilmesi için yargıtayın kesin kararı gerekir.”

           “Hukuk tanımaz bir şekilde bunu aksettirenler hakkında herhalde mahkemeler ayrıca bir değerlendirme yapacaklardır. Biz mahkemelerin verdiği bütün kararlara saygılıyız. Onların gereğini sonuna kadar yaparız. Ancak burada olan hakkımızı kullanma adına Yargıtay’a başvurduk. Yargıtay’da bu mahkemeyi kazanacağımıza inanıyoruz. Ancak mahkeme sürecinin bir ay ile iki sene arasında olacağını düşünürsek şuanda biz yönetim kurulu olarak görevdeyiz ve Rize günlerine hazırlanıyoruz.”

           Söz konusu tartışmaların Rize günlerinin yapılmasını engellemeyeceğini söyleyen Basa, Rize günlerine karşı olanların olduğunu iddia ederek konuşmasında “Rize günleri ile federasyonun olağan yada olağanüstü genel kurulunu bire bir ilişkisi yoktur. Rize günlerinden önce olağanüstü genel kurul toplama imkanı bulunmamaktadır. Rize günleri ile bu konuyu karıştırmak isteyenler tamamen Rize günlerini engellemeye çalışan art niyetli kişiler olduğunu düşünüyorum. Bununda Rize camiası tarafından değerlendirilmesini istiyorum. Rize günleri, sadece Ankara’daki Rizelilerin değil tüm Rize’nin malıdır. Ankara’da maalesef Rize günlerinin istemeyen dernek başkanları var. Bunların isimlerini söylemek bana yakışmaz. Çünkü bunlarla üç seneden beri beraber çalıştık. Bütün kararlarımızı ortak aldık.” sözlerine de yer verdi.

           Herkesi Ankara Rize günlerine davet eden Basa, “Hep beraber birlik içinde Rize günlerine gidiyoruz. Bu arkadaşları da bu yanlışlarından dönmeye davet ediyorum. Gelsinler hep beraber Rize günlerini çok güzel bir şekilde yapalım. Rize günleri geçtikten sonra olağanüstü genel kurul mu olağan genel kurulu mu yaparız ona hepimiz varız. Şuanda kimsenin hakkı Rize günlerini güçsüz düşürmeye hakkı yoktur. 8-11 Mart tarihinde bütün hemşerilerimi Rize günlerine davete diyorum. Hep birlikte Ankara’da Rize’nin sesini güçlü duyuyoruz.”diyerek konuşmasını sürdürdü.

          Kendilerine davanın 6 ay önce kendi yönetim kurulundan ayrılan grup tarafından açıldığını ve özellikle ikinci davayı açan kişinin işleyişe dair bilgisinin olmadığını vurgulayan Basa, “Cem kazmaz diye bir arkadaş açtı davayı. Federasyonun bir delegesi. Bizim hiçbir çalışmamızda yer almayan ama sanırım Rize’nin bütün şeylerini kullanarak bir yerlere gelmeye çalışan bir arkadaş. Bizim işleyişimizle ilgili bilgisi olan bir arkadaş değil, bize en son davayı açan arkadaş.” şeklinde konuştu.

          Basa, “Bu yüzsüzlerin belgesidir. Federasyonumuza fitne eden kişilerin yüzsüzlüğünün belgesidir. Biz, devlete gereken hesabımızı verdik. Bundan sonra genel kurulda hesabımı vereceğim. Bir önceki olağanüstü genel kurulumuzu bazı dernek başkanlarının inşaatında çalışan kalfalarla sabote ettiler. Oraya bindirilmiş kıtalarla gelip orayı dağıttılar. Bu konunun kamera görüntüleri bendedir. İsteyenle paylaşabilirim. Ben kaçmadım. Genel kurulu ben istedim. Genel kurulu istemeyenler o arkadaşlar. İmza atmadılar olağanüstü genel kurula. Bu açıklamalar bana zül geliyor. Bu açıklamaları mecbur olduğum için yapıyorum.” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Haber: Nurullah Nuri Yavuz

Bu haber 1476 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Rize Haberleri
Kemal Genç’in Acı Günü
Rize Belediye Başkan Yardımcısı Kemal Genç’in eniştesi hayatını kaybetti.
Yorum : 0
Rize Haberleri
Jandarmadan Anneler Günü Sürprizi
Rize’de jandarma ekipleri şehit anneleri ile 100 yaşını geçmiş annelerin Anneler Günü’nü kutladı.
Yorum : 0
Rize Haberleri
52 GÜN SONRA YENİDEN İŞBAŞI YAPTILAR
Rize’de uzun bir süre sonra kuaför, berber ve güzellik merkezleri yeniden hizmet vermeye başladı.
Yorum : 0
Rize Haberleri
GİRİŞ ÇIKIŞLARA RAHATLIK GELDİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 büyükşehirde seyahat giriş yasağını kaldırdıklarını ifade etti.
Yorum : 0
Rize Haberleri
İKİ DAKİKALIK TUR PAHALIYA PATLADI
Rize`de oğlunun üzerine aldığı ATV tipi motor ile attığı 2 dakikalık tur sırasında polislere yakalanınca hayatının şokunu yaşadı.
Yorum : 0
Rize Haberleri
FUTBOLCULAR TEMİZ ÇIKTI
Süper Lig ekiplerinden Çaykur Rizespor`da Sağlık Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hasan Türüt, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testinden geçen teknik ekip ve sporcuların test sonuçlarının negatif olduğunu bildirdi.
Yorum : 0
DENİZİ DOLDURARAK YAPILACAK 07 Mayıs 2020 Perşembe 14:52:00
OLTULU VE ÖZER KAMPANYAYA KATILDI 07 Mayıs 2020 Perşembe 14:45:00
Joe Biden: O gece yaşananların gerçek olup olmadığını anlayamadık. 24 Ağustos 2016 Çarşamba 17:52:00
Rize’de Çaydan Daha İyi Gelir Getirecek TATLI Bir Ürün 24 Ağustos 2016 Çarşamba 17:39:00
Rize`de Yolcu Otobüsü ile Otomobil Çarpıştı 2’si Ağır 5 Yaralı 24 Ağustos 2016 Çarşamba 17:33:00
WWW.VIRAHABER.COM.TR Anasayfam Yap |
Rize Medya Hizmetleri
Bize Ulaşın | Kunye | Reklam | RSS
Tel: (0464) 223 34 74 pbx
Rizedeyiz Bilgi İşlem