Karakter boyutu :
Metni küçült Metni büyüt
Bu Yüzsüzlüğün Belgesidir
21 Şubat 2013 Perşembe 13:34:00 / Rize Haberleri
Rize Dernekleri Federasyonu Başkanı Süleyman Basa, Federasyonda Yolsuzluk Yapıldığına Yönelik Basına Yansıyan İddialara Cevap Verdi


Federasyonun Ankara Valiliğince Denetlendiğini Belirten Basa, Valilikçe Verilen Denetim Belgesini Göstererek “Bu Yüzsüzlüğün ve Yüzsüzlerin Belgesidir” Dedi

          RİDEF Başkanı Süleyman Basa, düzenlediği basın toplantısında konuşmasına “Son dönemde Federasyonumuz ve şahsımla ilgili olarak bazı medya kuruluşlarında asılsız yalan fitne diyebileceğimiz haberler yayınlandı. Biz bunlara bugüne kadar cevap vermemeye çalıştık çünkü Rize kamuoyunu yalan dolanla iftirayla meşgul etmeye hiçbirimizin hakkı yok diye düşündük. İddialar cevap verilebilir nitelikte de değildi.” ifadeleriyle başladı.  

         Süleyman Basa, federasyonun gerekli denetimden geçtiğini belirterek “Bağlı bulunduğumuz Ankara Valiliğinden, bu konular da dikkate alınarak federasyonumuzun hesaplarının incelenmesini talep ettik. Gelen denetimciler federasyonumuzun bütün hesaplarını bütün defterlerini, kayıtlarını, evraklarını tek, tek incelediler ve sonuçta federasyonumuz hesaplarında hiçbir şey bulamamışlardır. Bu konuda bugüne kadar iddiada bulunanları da kendi dernekleri ile aynı uygulamayı yapmaya davet ediyorum. Ayrıca başkanı bulunduğum Rizeliler Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği ile ilgili olarak da aynı talep bağlı bulunduğumuz il dernekler müdürlüğüne yapılmıştır. Sivil Toplum Örgütlerinin hesap vereceği yer, genel kurullardır ve bağlı bulunduğu dernekler dairesidir.” sözleriyle konuşmasını sürdürdü.

          Başkan Basa, elinde Ankara valiliğince hazırlanan, federasyonda yapılan denetim sonrası mevzuata aykırı herhangi bir konunun olmadığını belirten belgeyi göstererek, “Bu belge, maalesef bir ibret belgesi olarak bugüne kadar haksızlığa uğradığımızın bir belgesidir. Biz Ankara’da iyi niyetle çalışan, Rize için çalışan insanların şevkini kırmaya yönelik iktidar hırsıyla yapılan bu çalışmaları sadece kınıyoruz. Ancak belki yanlış yönlendirildiler ve bu noktaya geldi. Ben bir Rizeli olarak bunlara diyecek çok fazla bir şeyim yok. Biz haysiyetimiz ve şerefimiz için yaşayan insanlarız. Bu makamlarda zaten gözümüz yok. Amacımız Rize’ye hizmettir. Bu noktada, haysiyeti olmayanlar için başkalarının haysiyetinin önemi yoktur. Şerefi olmayanlar için başkalarının şerefinin önemi yoktur. Fitne ve iftirayla bir yere gelinemeyeceğini anlamaları lazım. Bunlar bizi yolumuzdan döndüremez.” diye konuştu.

          Olağan genel kurulun mayıs ayında yapılması için federasyon delegelerinden 140 imza toplandığını vurgulayan Basa, “4 Mayıs’ta olağan genel kurul kararı almış bulunmaktayız. Federasyon yönetim kurulu olarak. Ancak bu süreçte illa olağan üstü genel kurul toplayalım şeklinde bir takım talepler vardı. Bunun federasyonumuza ve Rizelilere bir yarar getireceğini düşünmediğimizden yönetim kurulu olarak bize olan başvurunun noter huzurundan gönderilmesini istedik. Ancak noter huzurundan gönderilmeyip mahkemeye başvuruldu. Genel kurula iki ay kala olağanüstü genel kurul toplama gibi saçma bir gerekçe ile üzerimize geliyorlar. Biz genel kurulardan kaçmıyoruz. Genel kurularda hodri meydan diyoruz.” dedi.

 

RİDEF Başka Süleyman Basa, Rize muhabirler derneğinde düzenlediği konuşmasına şöyle devam etti;

           “Ancak federasyonumuza bir yarar getirmeyeceği düşündüğümüz için böyle bir mücadele veriyoruz. İlk mahkemeyi kaybedeceklerini anladıkları için bu taleplerini geri çekmişlerdir. Biz Yargıtay aşamasını devam ettiriyoruz. Çünkü haklılığımız olan bir şeyde yarım kalmasını istemiyoruz. İkinci bir mahkeme ile tekrar üzerine gitmişlerdir. İkinci mahkeme bir ön karar vermiştir. Bu kararında olağanüstü genel kurulun yapılmasını istemektedir. 3 kişilik olağanüstü genel kurul toplama heyeti kurulmuştur. Kayyum diye bir şey söz konusu değildir. Yönetim kurulu olarak görevimizin başındayız. Hukuk mahkemeleri kanununun 366. Maddesine  bu kararın uygulanabilmesi için yargıtayın kesin kararı gerekir.”

           “Hukuk tanımaz bir şekilde bunu aksettirenler hakkında herhalde mahkemeler ayrıca bir değerlendirme yapacaklardır. Biz mahkemelerin verdiği bütün kararlara saygılıyız. Onların gereğini sonuna kadar yaparız. Ancak burada olan hakkımızı kullanma adına Yargıtay’a başvurduk. Yargıtay’da bu mahkemeyi kazanacağımıza inanıyoruz. Ancak mahkeme sürecinin bir ay ile iki sene arasında olacağını düşünürsek şuanda biz yönetim kurulu olarak görevdeyiz ve Rize günlerine hazırlanıyoruz.”

           Söz konusu tartışmaların Rize günlerinin yapılmasını engellemeyeceğini söyleyen Basa, Rize günlerine karşı olanların olduğunu iddia ederek konuşmasında “Rize günleri ile federasyonun olağan yada olağanüstü genel kurulunu bire bir ilişkisi yoktur. Rize günlerinden önce olağanüstü genel kurul toplama imkanı bulunmamaktadır. Rize günleri ile bu konuyu karıştırmak isteyenler tamamen Rize günlerini engellemeye çalışan art niyetli kişiler olduğunu düşünüyorum. Bununda Rize camiası tarafından değerlendirilmesini istiyorum. Rize günleri, sadece Ankara’daki Rizelilerin değil tüm Rize’nin malıdır. Ankara’da maalesef Rize günlerinin istemeyen dernek başkanları var. Bunların isimlerini söylemek bana yakışmaz. Çünkü bunlarla üç seneden beri beraber çalıştık. Bütün kararlarımızı ortak aldık.” sözlerine de yer verdi.

           Herkesi Ankara Rize günlerine davet eden Basa, “Hep beraber birlik içinde Rize günlerine gidiyoruz. Bu arkadaşları da bu yanlışlarından dönmeye davet ediyorum. Gelsinler hep beraber Rize günlerini çok güzel bir şekilde yapalım. Rize günleri geçtikten sonra olağanüstü genel kurul mu olağan genel kurulu mu yaparız ona hepimiz varız. Şuanda kimsenin hakkı Rize günlerini güçsüz düşürmeye hakkı yoktur. 8-11 Mart tarihinde bütün hemşerilerimi Rize günlerine davete diyorum. Hep birlikte Ankara’da Rize’nin sesini güçlü duyuyoruz.”diyerek konuşmasını sürdürdü.

          Kendilerine davanın 6 ay önce kendi yönetim kurulundan ayrılan grup tarafından açıldığını ve özellikle ikinci davayı açan kişinin işleyişe dair bilgisinin olmadığını vurgulayan Basa, “Cem kazmaz diye bir arkadaş açtı davayı. Federasyonun bir delegesi. Bizim hiçbir çalışmamızda yer almayan ama sanırım Rize’nin bütün şeylerini kullanarak bir yerlere gelmeye çalışan bir arkadaş. Bizim işleyişimizle ilgili bilgisi olan bir arkadaş değil, bize en son davayı açan arkadaş.” şeklinde konuştu.

          Basa, “Bu yüzsüzlerin belgesidir. Federasyonumuza fitne eden kişilerin yüzsüzlüğünün belgesidir. Biz, devlete gereken hesabımızı verdik. Bundan sonra genel kurulda hesabımı vereceğim. Bir önceki olağanüstü genel kurulumuzu bazı dernek başkanlarının inşaatında çalışan kalfalarla sabote ettiler. Oraya bindirilmiş kıtalarla gelip orayı dağıttılar. Bu konunun kamera görüntüleri bendedir. İsteyenle paylaşabilirim. Ben kaçmadım. Genel kurulu ben istedim. Genel kurulu istemeyenler o arkadaşlar. İmza atmadılar olağanüstü genel kurula. Bu açıklamalar bana zül geliyor. Bu açıklamaları mecbur olduğum için yapıyorum.” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Haber: Nurullah Nuri Yavuz

Bu haber 1333 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Güncel
Joe Biden: O gece yaşananların gerçek olup olmadığını anlayamadık.
ABD`nin iki numaralı ismi Joe Biden ile Başbakan Binali Yıldırım Çankaya Köşkün`de yaklaşık 4 saat süren görüşmesi sona erdi. Biden, düzenlenen ortak basın açıklamasında "15 Temmuz gecesi yaşananların olayların gerçek olup olmadığı, internet oyunu olup olmadığını anlayamadık" dedi. İşte Biden`ın o açıklamaları....
Yorum : 0
Rize Haberleri
Rize’de Çaydan Daha İyi Gelir Getirecek TATLI Bir Ürün
Çaykur YK Başkanı ve Çaykur Genel Müdürü İmdat SÜTLÜOĞLU, ÇAY ŞEKERİ STEVYA RİZE’DE TARIM İÇİN TATLI ÇÖZÜM OLACAK
Yorum : 0
Rize Haberleri
Rize`de Yolcu Otobüsü ile Otomobil Çarpıştı 2’si Ağır 5 Yaralı
Rize’de yolcu otobüsünün otomobille çarpışması nedeniyle meydana gelen kazada 2’si ağır 5 kişi yaralandı.
Yorum : 0
Rize Haberleri
Eski Rektör’e FETÖ tutuklaması
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nin eski rektörlerinden Prof. Dr. Arif Yılmaz FETÖ suçlaması ile tutuklandı
Yorum : 0
Spor Haberleri
O Film Bitti Yenisi Vizyona Girecek !
Hollanda’nın Heracles takımı formasını giyen Fas asıllı oyuncu Bell Hassani gemileri yaktı!
Yorum : 0
Spor Haberleri
Rizespor İlk Maçın Gelirini 15 Temmuz Şehitlerinin Ailelerine Bağışlayacak
Çaykur Rizespor, sezonun ilk maçı olan Konyaspor maçının gelirini 15 Temmuz Şehitleri için Başbakanlık tarafından başlatılan kampanyaya bağışlayacağını duyurdu.
Yorum : 0
Raftingciler rafting botunda nikah kıydılar 18 Ağustos 2016 Perşembe 18:46:00
3 FETÖ Üyesi Sarp Sınır Kapısında Yakalandı ! 18 Ağustos 2016 Perşembe 18:00:00
RİZE`DE DEMOKRASİ YÜRÜYÜŞÜNE DAVET 18 Ağustos 2016 Perşembe 17:57:00
Trafik Kazası : 4 Ölü 18 Ağustos 2016 Perşembe 17:25:00
Forma Numaraları Belli Oldu 18 Ağustos 2016 Perşembe 17:16:00
WWW.VIRAHABER.COM.TR Anasayfam Yap |
Rize Medya Hizmetleri
Bize Ulaşın | Kunye | Reklam | RSS
Tel: (0464) 223 34 74 pbx
Rizedeyiz Bilgi İşlem